Trądzik różowaty – jak rozpoznać problem? Przebieg, przyczyny i leczenie

 

trądzik różowaty

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry twarzy, która dotyka osób około 30 roku życia. Objawia się jako wyraźny rumień (często w towarzystwie wykwitów skórnych) obejmując okolice nosa, czoła i policzków.

Problem dotyczy najczęściej kobiet, u mężczyzn choroba ta pojawia się rzadziej jednak jej przebieg jest znacznie cięższy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak rozpoznać problem?

 

Rumieńce uznawane są za urodziwe już od kilkuset lat. Od dawna każdego dnia wiele kobiet różowi swoje policzki makijażem. Natomiast posiadaczki cery wrażliwej oraz naczyniowej mają naturalną tendencję do rumienienia się pod wpływem różnych czynników takich jak: przejście z ziemnego do ciepłego pomieszczenia, zjedzenie ostrych przypraw czy wypicie czerwonego wina. Są to normalne cechy dla danego typu cery. Kiedy jednak rumień utrzymuje się zbyt długo lub nie znika wcale może być to powód do niepokoju.

 

umiejscowienie tradziku rozowatego

O Acne Rosacea, czyli o trądziku różowatym można powiedzieć w momencie wystąpienia coraz bardziej wyraźnego rumienia w centralnej części twarzy, który rzadko znika oraz jest widoczny nawet pod makijażem. Rumień może przybrać formę tzw. ,,motylka’’, nazwa wzięła się od symetrycznego zaczerwienienia skóry o kształcie skrzydeł motyla.

 

Przyczyny powstania trądziku różowatego

 

Najprawdopodobniej trądzik różowaty jest schorzeniem na podłożu genetycznym. Możemy spodziewać się zmian jeśli wcześniej obserwowaliśmy je w rodzinie, u mamy lub u babci. W przypadku kiedy dodatkowo pojawia się silny stres, zaburzenia hormonalne lub przyjmowane są niektóre leki steroidowe może to zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.

 

Przebieg choroby

 

Trądzik różowaty, jak wyżej wspomniano, dotyka osób około 30 roku życia. Nasilenie choroby występuje między 40 a 60 r.ż. Zmiany występują w czterech postaciach:

1. Postać teleangiektatyczno-rumieniowata (erythematotelangiectatic rosacea). W tym przypadku może wystąpić pieczenie skóry w miejscach zaczerwienionych, uwidaczniają się teleangiektazje, czyli tzw. ,,pajączki”. Rumień może pojawiać się i znikać.

2. Postać grudkowo-krostkowa (papulopustular rosacea). W okolicy policzków i nosa zaczynają pojawiać się krosty oraz grudki. Rumień w tej postaci nie znika.

3. Postać z dominacją zmian przerostowych (phymatous rosacea). Ta postać najczęściej pojawia się wśród mężczyzn, na skórze pojawiają się nierówności oraz guzy w okolicy nosa. Rumień i wykwity lokalizują się również na brodzie.

4. Postać oczna (ocular rosacea). Ta postać objawia się nietypowo – najczęściej jest to zapalenie spojówki, pojawia się również silny świąd oraz pieczenie oczu. Przez tak nietypowe objawy jest to postać trądziku różowatego, którą najciężej jest rozpoznać. 

Dwie pierwsze postaci Trądziku Różowatego są najczęściej występującymi, a proces ich leczenia jest najłatwiejszy w przebiegu.

 

Jak wygląda leczenie?

 

W leczeniu trądziku różowatego istotną rolę odgrywa zmiana trybu życia. Należy zaprzestać spożywania ostrych potraw oraz alkoholu. Nie powinno się korzystać z sauny, należy unikać gwałtownych zmian temperatur. Bardzo ważne jest by unikać promieniowania UV, powinno się zaprzestać korzystania z solarium oraz unikać ekspozycji na światło słoneczne. Leczenie wzbogacone o stosowanie maści z metronidazolem przynosi pozytywne efekty. Niekiedy włączona zostaje miejscowa antybiotykoterapia przez dermatologa. 

 

tradzik rozowaty u kobiety

 

Proces leczenia warto wzbogacić o zabiegi w gabinecie kosmetycznym i medycyny estetycznej. Szczególnie polecane są zabiegi z wykorzystaniem kwasu azelainowego. Można korzystać z zabiegów łagodzących, kojących oraz wzmacniających naczynia krwionośne. W przypadku cięższych postaci choroby dobre efekty można uzyskać laseroterapią. Odpowiednia pielęgnacja domowa również przyczynia się do złagodzenia zmian: 

 

– Produkty kosmetyczne nie powinny zawierać alkoholu. 

– Należy stosować kremy na dzień i na noc wzbogacone w substancje wzmacniające naczynia krwionośne. 

– Jeżeli nie pojawiają się grudki i krosty zaleca się wykonać delikatny peeling enzymatyczny raz na około 2 tygodnie. 

– W słoneczne dni konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF

– W mroźne dni należy zabezpieczyć skórę kremem tłustym lub półtłustym z filtrem SPF

 

Obserwuj skórę swojej twarzy i reaguj!

 

Trądzik różowaty niestety jest stanem zapalnym lubiącym powracać, zwłaszcza u osób posiadających genetyczne predyspozycje do wystąpienia tej choroby. Widząc zmiany na naszej twarzy warto jednak reagować w miarę sprawnie. Wczesna reakcja, w pierwszych fazach rozwoju zmian, pozwala na szybkie włączenie leczenia. W efekcie czego zwiększamy prawdopodobieństwo pozytywnych efektów końcowych. W przypadku kiedy zaobserwujesz u siebie niepokojące zmiany na skórze twarzy, nie wahaj się i skorzystaj z porady dermatologa lub kosmetologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram