Co to jest peeling? Działanie, przeciwwskazania oraz domowe przepisy

 

kobieta robi peeling twarzy

Peeling jest preparatem złuszczającym martwe komórki naskórka, pobudza on również skórę do produkcji nowych komórek. Regularne stosowanie peelingów zapewnia doskonałe oczyszczenie skóry, sprawia że skóra staje się bardziej napięta, wygładzona i lepiej ukrwiona.

 

Naturalna wymiana komórkowa powtarza się cyklicznie i trwa około 28 dni. Nowe komórki zajmują miejsce starych. Z upływem czasu proces ten wydłuża się, staje się nierównomierny w efekcie czego skóra staje się szorstka z nierównym kolorytem. Peelingi skutecznie przyspieszają złuszczanie się naskórka. 

 

 

 

 

 

Działanie peelingów

 

Istnieje kilka rodzajów peelingów z których wyróżnić można dwa najpopularniejsze: ziarnisty oraz enzymatyczny. Pierwszy posiada drobinki, które usuwają podczas mycia obumarły naskórek. Drugi zaś składa się z kwasów organicznych lub enzymów, które posiadają zdolność do niszczenia białek znajdujących się w komórkach zrogowaciałego naskórka. Peelingi enzymatyczne nie podrażniają skóry składnikami ścierającymi przez co zalecane są dla cer wrażliwych. Systematyczne stosowanie peelingów w swojej pielęgnacji zapewnia szereg pozytywnych efektów takich jak:

 

– pobudzenie w skórze mikrokrążenia krwi (lepsze odżywienie);

– lepsze przygotowanie skóry na bardziej intensywne działanie serum oraz kremów;

– regeneracja naskórka;

– przeciwdziałanie procesom starzenia się skóry poprzez przyspieszenie cyklu odnowy komórkowej;

– głębokie oczyszczanie skóry;

– poprawa kolorytu;

 

Jak stosować peelingi?

 

Rodzaj cery ma duży wpływ na częstotliwość z jaką powinno się peeling wykonywać. Poniżej znajdziej wskazówki dla każdego typu cery:

 

– cera tłusta, skóra w tym przypadku jest grubsza i bardziej odporna, zaleca się stosowanie peelingu dwa razy w tygodniu;

– cera normalna i mieszana, peeling stosować 1-2 razy na tydzień;

– cera wrażliwa, peeling wykonywać 1 na tydzień lub 1 na dwa tygodnie, a po peelingu zastosować łagodzący krem do skóry wrażliwej;

– cera naczynkowa, zaleca się wykonywanie peelingów 1 na około dwa tygodnie, w tym przypadku należy zrezygnować z peelingów ziarnistych i używac tylko enzymatyczne;

– w przypadku peeligu na całe ciało zaleca sie stosowanie 1 na tydzień;

 

Przed nałożeniem na twarz peelingu oczyść skórę żelem do mycia twarzy, a następnie wmasuj peeling w skórę przez około 2 minuty omijająć oklice oczu i ust, zmyj letnią wodą. W przypadku peelingu enzymatycznego nałóż go na twarz jak maskę, nie wmasowując pozostaw na około 5 min, następnie przemasuj wilgotnymi dłońmi i zmyj letnią wodą. Jeśli stosujesz peeling na całe ciało zrób to po kąpieli lub prysznicu, nałóż peeling na wilgotną skórę zaczynając od stóp kierując się ku górze. Taki kierunek wcierania peelingu wpływa pozytywnie na pobudzenie krążenia krwi oraz limfy. Masuj okrężnymi ruchami skórę przez około 10 do 15 min a następnie spłucz letnią wodą.

 

Domowe sposoby na peeling

 

Peeling możesz w prosty sposób przygotować sama w domu! Wystarczy połączyć ze sobą kilka składników spożywczych, którę na pewno znajdziesz w swojej kuchni. Przy tworzeniu tego produktu pamiętaj że skóra na ciele i twarzy różni się od siebie wrażliwością na substancje ścierające. Popularne składniki peelingujące jak sól, cukier czy kawa mogą okazać się za bardzo intensywne dla skóry twarzy, co skutkować może podrażnieniem.

Przepis na peeling jest bardzo prosty i polega na dokładnym połączeniu łyżki składnika ścierającego i łyżki skłądnika płynnego. Dokładna konsystencja jest kwestią wyczucia i Twoich preferencji. Poniżej znajdziesz listę składników ścierających i składników płynnych które możesz łączyć ze sobą w dowolny sposób w zależności od potrzeb oraz oczekiwanych efektów.

 

Składniki płynne:

 

-jogurt;

-woda;

-ulubiny krem do twarzy;

-sok z sytryny;

-mleko;

-starty ogórek;

 

Składniki ścierające:

 

-mielone siemię lniane;

-mielony ryż;

-soda;

-płatki owsiane;

-nasiona chia;

-węgiel aktywny w proszku (można dostać w aptece);

 

Jaki peeling zastosować?

 

Przykładowe, dobrze dobrane połoczenie składników w zależności od rodzaju cery:

 

dla cery tłustej to: woda + węgiel aktywny,

dla cery suchej: starty ogórek + mielone siemię lniane,

dla cery wrażliwej: jogurt + mielony ryż,

dla cery mieszanej: jogurt lub krem do twarzy + płatki owsiane

 

Przeciwwskazania do stosowania peelingów

 

Osoby z aktywnym trądzikiem ropnym powinny uważać stosując peelingi lub całkowicie z nich zrezygnować do czasu złagodzenia stanów zapalnych ze względu na możliwość pogłębienia problememu. Osoby u których skóra jest podrażnona, przerwana jest ciągłość naskórka lub występują niepokojące zmiany powinny zrezygnować z wykonywania peelingów do czasu całkowietego zagojenia się ran. Peelingów nie należy stosować bezpośrednio przed wizytą w solarium lub opalaniem słonecznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram